Miro Trubač

Sochu študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde neskôr v roku 2021 úspešne ukončil aj doktorandské štúdium v odbore výtvarné umenie pod vedením doc. Jána Hoffstädtera. V roku 2017 sa stal laureátom medzinárodnej ceny T.I.N.A. Prize aj súčasťou výstavy Personal Structures – Open Borders v Benátkach. Od roku 2023 je riaditeľom základnej umeleckej školy s výtvarným a literárno-dramatickým odborom v Trnave. Aktuálne je reprezentovaný A Pick Gallery v Turíne.

Signifikantným znakom jeho tvorby je záujem o vzťahy, ktoré ovplyvňujú každého z nás a sú hlavným aspektom sociálnej interakcie. Zvolil si návrat k figurálnemu sochárstvu, pričom sa ho usiluje nezaťažovať ideológiou, politickým nánosom ani čisto konceptuálnym myslením. Odvoláva sa na históriu sochárstva, kresťanské a politické motívy. Prostredníctvom sôch sa snaží vyjadriť príbehy, ktoré častokrát siahajú po spomienkach a situáciách, ktoré sa mu zdajú byť paradoxné, absurdné a neriešiteľné.

Ak ťa plné sály neberú a radšej si len potichu podumáš medzi dielami, nezostaň za dverami a príď na prehliadku doplnenú komentárom.


Kontakt

Fakturačné údaje organizácie
Občianske združenie FRAJ
L. Novomeského 247/15
979 01 Rimavská Sobota
IČO: 54138345

Odoberaj náš newsletter: