Lucia Oleňová

Vyrástla v Devínskej Novej Vsi, ako píše – so Sandbergom pod oknom a rakúskymi Alpami čoby kameňom dohodila. Vtedy hádam ani netušila, že práve Sandberg bude jedným z pilierov jej súčasnej tvorby. Do chránených prírodných rezervácií, ako sú Bratislavské lužné lesy, Devínska Kobyla alebo Slovenský kras, maliarka dym s istotou vydychovať nechodí. Ty si ale vydýchnuť prísť môžeš – k nám, medzi obrazy prírodného sveta. Lucia aktuálne skúma endemickú flóru v prírodnej rezervácii Devínska Kobyla a paleontologickú históriu Sandbergu, aby pre verejnosť pripravila novú výstavu.

Počas štúdia maľby na VŠVU v Bratislave absolvovala dva Erasmus+ pobyty. Kým na Newcastle University si zdokonalila najmä teoretické vedomosti, počas magisterského štúdia sa na Kráľovskej akadémii výtvarných umení v Bruseli venovala viac experimentovaniu s technikami v maľbe. Po návrate upútala pozornosť dielom The Immense Depth, ktoré vzniklo práve v Bruseli. Za toto dielo získala prvé miesto v súťaži Maľba roka Nadácie VÚB za rok 2019.

Aby turistiky nebolo málo, Lucia ťa svojimi maľbami zoberie skúmať prírodnú diverzitu národných parkov, ako Blue Moutains či Wollemi v Austrálii alebo aj Severnej Indie, kde sa zúčastnila niekoľkých medzinárodných umeleckých rezidencií, a to všetko bez štvorkolky. No nie je frajerka? Príď sa pozrieť, ako sa výtvarníčke podarilo zachytiť symbol pretrvávania a nového začiatku kúskom uhlíka zo zvyšku austrálskeho lesa po požiaroch v roku 2020.


Kontakt

Fakturačné údaje organizácie
Občianske združenie FRAJ
L. Novomeského 247/15
979 01 Rimavská Sobota
IČO: 54138345
DIČ: 2122190554

Odoberaj náš newsletter: