Jedinečný detský workshop na FRAJi!

V momente, ako ma organizátori FRAJu (s malou dušičkou a veľkými očami) oslovili, či budem na festivale robiť program pre rodiny s deťmi, súhlasila som. S úsmevom som nahlas vyvreskúvala: „Jasnééééé, však treba vychovávať návštevníka od malička. A čo len deti? Rodičov! Ideme do toho!“

To bol prvý ročník a lichotilo mi, že môžem byť súčasťou tak ambiciózneho projektu, ktorý navyše vznikol v malom, nie úplne „vykultúrnenom“ meste. Perfektná skúsenosť. S Henrietou, ktorá vtedy riešila túto časť sprievodných programov, sme očakávali davy ľudí s deťmi. Však, čo sa asi deje v Rimavskej Sobote? Čo budú robiť doma? Prídu! Opak bol pravdou. Sklamanie však neprišlo. To, čo sme zažili, bolo komorné, energické a veľmi intenzívne. Hrebienky nám ale klesli a pri riešení konceptu workshopov pre rodiny s deťmi na druhý ročník sme sa rozhodli nerobiť žiadne extra „frajoviny“ a stáť nohami pevne na zemi.

Okamžite som sa chytila tém, ktoré s deťmi riešim už naozaj dlhodobo, sú mi blízke a dokážem ich uchopiť z každej strany. Aj keď pália, vytápajú, vyhýňajú a roztápajú sa. Stále o nich s deťmi hovoríme, neustále si ich pripomíname. Snažíme sa ich a ich rodičov upozorňovať na najväčšiu krízu našej doby. Nechceme veľa, len toľko, aby sme sa k týmto témam stavali zodpovedne.Nuž a blíži sa to! Chystáme, zbierame, vymýšľame a neustále dumkáme nad tým, ako pripraviť práve taký zážitok, aby zanechal pôsobivý dojem. A všetko nasvedčuje tomu, že to inak nebude! Riaditelia sú často na svojom mieste preto, lebo jednak dokážu zveriť dôveru ľuďom ako som ja (niekedy mierne chaotická osoba, ktorá nedodržuje termíny) a dokážu živiť a realizovať odvážne nápady (ako robiť multikulturálny festival v Rimavskej Sobote). Tomáš (riaditeľ festivalu FRAJ) sa rozhodol spraviť fúziu dvoch pôvodne samostatných vstupov, a vytvoril tak priestor pre krásnu, no povedzme si úprimne, veľmi nepredvídateľnú spoluprácu. Kreatívne workshopy, ktoré budú reagovať na klimatickú krízu, budú prebiehať pred, po a vrátane koncertu Erika Sikoru, neprehliadnuteľného výtvarníka, ktorý sa sám dokáže dohovoriť nielen detským jazykom (až by som povedala, že má z toho štátnicu).

Na čo sa teda môžete naozaj tešiť? Na to, že určite zažijete niečo neopakovateľné. Ako to môžem vedieť? Pretože také tie Erikove koncerty sú! Zrecykluje svoje nápady a výsledkom je dokonalý jedinečný upcykling. Nielen námetom, ale aj snahou robiť nepretržité „promo“ nepovšimnutým živočíchom ako je dážďovník alebo drop fúzatý. No a popritom budete mať možnosť kreatívne reagovať na hudbu, krízu, radosť, počasie... na hocičo. Budete sa zároveň aj trochu učiť správať sa zodpovedne k prírode a v prírode, budete recyklovať a upcyklovať a možno si aj niečo zahráte. Veľmi sa na vás tešíme, veľmi veľa o tom premýšľame a všetko pripravujeme. Aj napriek tomu, že ešte sami celkom nevieme, aké to vlastne bude. Vidíme sa v sobotu, 22. 8. o 9:00 hod. v Čiernom orlovi, natešení a na vás pripravení!

Petra Filipiaková


Kontakt

Fakturačné údaje organizácie
Občianske združenie FRAJ
L. Novomeského 247/15
979 01 Rimavská Sobota
IČO: 54138345

Odoberaj náš newsletter: