FRAJ bez hraníc?

Prvý ročník festivalu FRAJ priniesol do Rimavskej Soboty množstvo kvalitných koncertov, filmov, divadelných predstavení či workshopov, no prekvapil nás nízkou návštevnosťou. Ako organizátori sme tak boli postavení pred zásadné otázky.

Kde sú hranice akceptácie umenia u lokálneho diváka? Má vôbec záujem o alternatívnu kultúru? A ak nie, mali by sme rezignovať a podvoliť sa jeho vkusu, alebo sa snažiť postupnými krokmi jeho hranice posúvať? Po krátkej úvahe sme sa rozhodli pre druhú možnosť a za tému tohtoročného FRAJu sme si, celkom príznačne, zvolili HRANICE.Hranice mentálne aj geografické. Hranice v nás aj okolo nás. Hranice medzi ľuďmi rôznych národností, rás a vierovyznaní, umeleckých aj politických preferencií, obývajúcich spoločný priestor. Hranice, do ktorých sa neraz uzatvárame pred okolitým svetom – občas z vlastnej vôle, inokedy nedobrovoľne.

Umenie však hranice nepozná – to sa symbolicky odráža aj v hudobnej dramaturgii nášho festivalu. Na FRAJi sa totiž predstaví široké spektrum žánrov a interpretov z rôznych kútov Slovenska. Východ bude zastupovať Erik Sikora alias Džumelec, kultový pesničkár a aktuálny držiteľ Ceny Oskára Čepana. Zo západu pricestuje československý synth-folkový objav Klipers aj túlavý bard Matej Tále. A stred Slovenska bude so svojím novým elektronickým projektom reprezentovať Zuzana Mikulcová, speváčka, ktorá prekročila hranice svojho rodného mesta a dokázala, že aj z Rimavskej Soboty sa dá prepracovať na hudobné výslnie.Humor, ktorý sa neraz pohybuje na hranici znesiteľnosti, prinesie na FRAJ dvojica stand-up komikov Jakub Lužina a Gabo Žifčák v live podcastovej show Lužifčák. Zo svojej tvorby na hranici reality a fikcie bude čítať spisovateľ Michal Hvorecký. A s Divadlom Houže prekročíme hranice našej planéty a vydáme sa na rozprávkovú cestu na Mesiac.

Festival sa však nevyhne ani reflexii jednej z najpálčivejších tém dneška, ktorou je klimatická zmena. S ekológmi, klimatológmi a environmentálnymi aktivistami budeme diskutovať o tom, či sa naša planéta nachádza na hranici ekologickej katastrofy a ako môže v boji proti klimatickej zmene pomôcť každý z nás. Environmentálny rozmer bude mať aj výtvarný workshop realizovaný priamo v centre mesta. Jeho výsledkom budú artefakty z plastových fliaš v podobe štylizovaných hraníc roztrúsených po celom námestí. Okoloidúci budú nútení tieto hranice prekračovať, a zamyslieť sa tak nad problematikou triedenia a recyklácie odpadu.

Pôvodne sme hranice chceli predovšetkým búrať, no v dôsledku koronakrízy budeme niektoré z nich musieť predsa len stavať. Veríme však, že aj napriek drobným obmedzeniam si dva dni plné umenia prídete na FRAJ užiť spolu s nami. Bezhranične sa na vás tešíme!

Tomáš Bálint


Kontakt

Fakturačné údaje organizácie
Občianske združenie FRAJ
L. Novomeského 247/15
979 01 Rimavská Sobota
IČO: 54138345

Odoberaj náš newsletter: