FESTIVAL FRAJ

26.-27. JÚL '24

2% na frajeriny

Milí frajeri, milé frajerky, tento rok pre vás v Rimavskej Sobote plánujeme rozbehnúť nové kultúrne centrum s názvom CITADELA. Ak nás chcete podporiť, darujte nám 2% z vašej dane. Cit(ad)eľne nám to pomôže. Ďakujeme!

Po celý rok

AKO DAROVAŤ 2%?

Zamestnanci
Fyzické osoby
Právnické osoby

1. Daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ

Ak ste zamestnancom/kyňou, daňové priznanie za rok 2023 za vás pravdepodobne podáva váš zamestnávateľ. Požiadať by ste o to mali do 15. 2. 2024. Na poukázanie 2% z dane budete potrebovať vášmu zamestnávateľovi doložiť iba údaje Občianskeho združenia FRAJ:

  • Názov: Občianske združenie FRAJ
  • Sídlo: L. Novomeského 247/15, 979 01 Rimavská Sobota
  • Právna forma: Občianske združenie
  • IČO: 54138345

Darovanie % z dane aj po podaní daňového priznania

Rozhodnutie o darovaní 2% z dane môžete urobiť aj vtedy, keď váš zamestnávateľ už daňové priznanie za vás podal. Požiadajte zamestnávateľa o vystavenie Potvrdenia o zaplatení dane.

Následne vyplňte toto Vyhlásenie o poukázaní 2%.

Obe tlačivá doručte do 30. 4. 2024 na daňový úrad podľa vášho bydliska.

Ak darujete 3%, nezabudnite priložiť aj Potvrdenie o dobrovoľníckej práci.

2. Daňové priznanie si podávam sám/sama

Ak si ako zamestnanec/kyňa podávate daňové priznanie za rok 2023 sami, je potrebné naše údaje doplniť do príslušného tlačiva. Na tento účel sme pre vás tlačivo s našimi údajmi už predvyplnili:

Ak ste v roku 2023 pracovali ako dobrovoľník/čka pre akúkoľvek jednu alebo viac organizácií spolu minimálne 40 hodín, môžete nám z vašej dane darovať až 3%. Potrebujete na to potvrdenie od daných organizácií, ktorého vzor nájdete tu:

Potvrdenie o dobrovoľníckej práci 

1. Daňové priznanie mi robí účtovník/čka

Ak vám daňové priznanie za rok 2023 robí účtovník/čka, stačí, ak mu/jej dodáte údaje Občianskeho združenia FRAJ:

  • Názov: Občianske združenie FRAJ
  • Sídlo: L. Novomeského 247/15, 979 01 Rimavská Sobota
  • Právna forma: Občianske združenie
  • IČO: 54138345

2. Daňové priznanie si podávam sám/sama

Ak si daňové priznanie za rok 2023 podávate sami, je potrebné naše údaje doplniť do príslušného tlačiva. Na tento účel sme pre vás tlačivá s našimi údajmi už predvyplnili:

Daňové priznanie typu A Daňové priznanie typu B

Ak ste v roku 2023 pracovali ako dobrovoľník/čka pre akúkoľvek jednu alebo viac organizácií spolu minimálne 40 hodín, môžete nám z vašej dane darovať až 3%. Potrebujete na to potvrdenie od daných organizácií, ktorého vzor nájdete tu:

Potvrdenie o dobrovoľníckej práci

Ako právnická osoba môžete darovať 1% alebo 2% z vašej dane podľa nasledujúcich kritérií:

  • Ak právnická osoba v roku 2023 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2023 NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel, môžete poukázať iba 1% z dane.
  • Ak právnická osoba v roku 2023 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2023 DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel, môžete poukázať až 2% z dane.

Na darovanie vám postačia údaje Občianskeho združenia FRAJ, ktoré sme za vás v príslušnom tlačive už predvyplnili:

Daňové priznanie

 

Náš ROK 2023

Začiatkom roka sme ako súčasť slovenskej delegácie vycestovali do holandského Groningenu na hudobný festival a konferenciu ESNS, kde sme nazbierali množstvo nových poznatkov, skúseností a kontaktov.
Aj vďaka nim sa nám v júli podarilo zorganizovať už piaty a doposiaľ najúspešnejší ročník festivalu FRAJ.
Pre nevôľu primátora sme síce prišli o dotáciu z mesta, prostredníctvom crowdfundingu sme však chýbajúcu čiastku vyzbierali za menej ako deň.
Festivalu sa napokon zúčastnilo viac ako 500 návštevníkov a návštevníčok z celého Slovenska. A koncert Hańby! na FRAJi sa v Denníku N zaradil medzi kultúrne udalosti roka.
Popri festivale sme pokračovali aj s cyklom koncertov mladej slovenskej alternatívy s názvom FRAJ Sessions.
V lete sa v rámci neho v rimavskosobotskom Dekáči predstavili Buy Her Sugar, Tamara Kramar a Riava.
V Kokave nad Rimavicou sme zorganizovali už štvrtý ročník workshopu hudobnej improvizácie OZVUK.
Prišli sme však aj s novým projektom LOKÁL, ktorý vytvoril priestor pre umelcov a umelkyne z Rimavskej Soboty a okolia. Jeho februárové vydanie bolo venované Ukrajine.
Dôležitou súčasťou našej činnosti sa aj v minulom roku stali občianske a komunitné aktivity, na ktorých sme sa podieľali spolu s občianskou iniciatívou Rimavská kaviareň.
Spoločne sme zorganizovali podujatie pri príležitosti 5. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, diskusiu v rámci občianskej mobilizačnej kampane Chcem tu zostať zameranej na mladých ľudí aj premietanie filmu spojené s diskusiou pod názvom Strážcovia demokracie, realizované v spolupráci s Post Bellum.
V júni a novembri sme v priestoroch novovznikajúcej CITADELY pripravili Sobotský SWAP – výmenu oblečenia, doplnkov, kníh či rastlín.
K významným občianskym aktivitám minulého roka patrilo aj iniciovanie petície, ktorá zabránila likvidácii rimavskosobotskej Mestskej galérie či organizovanie protivládnych protestov Rimavská Sobota za demokraciu.